חינוך והסברה בנושא אלימות במשפחה בקהילה הדתית

בישראל, כ- 200,000 נשים וכ- 600,000 ילדים החווים התעללות במשפחה בשנה. השכיחות של התעללות במשפחה בציבור הדתי-חרדי אינה שונה בהרבה מזאת בציבור החילוני.

חובה עלינו לפרוץ את מסך השתיקה האופף את תופעת האלימות במשפחה. הגברת המודעות לבעיית האלימות במשפחה – בישראל ובקהילות יהודיות ברחבי העולם, היא צעד ראשון בטיפול בבעיה.

תוכניות ואמצעיים להסברה:

חוברת מקורות הלכתיים

“שוועת בת מלך” הינה חוברת הלכתית, המציעה סקירה מעמיקה של מקורות ההלכתיים הנוגעים לאלימות במשפחה. החוברת נערכה ע”י הטוען הרבני נח קורמן, ממייסדי עמותת בת מלך. בחוברת זו ניתן למצוא את המקורות ההלכתיים הרבים האוסרים ומגנים את תופעת האלימות במשפחה באופן חמור ביותר. החוברת יצאה לאור בשפות עברית, אנגלית ורוסית.

סרט חינוכי

בת מלך הפיקה סרט “והשיב לב אבות” הסרט נועד להעלות את המודעות לאלימות במשפחה בציבור הדתי-חרדי ולתאר את דרכי הטיפול בתופעה. הסרט מספר על נער בגיל בר מצווה שסובל מאלימות במשפחה, הסרט מתאר את התערבותם והתמודדותם של המורה הרב והורי הילד עם מצבו ותחושותיו. הסרט הופץ באלפי עותקים בקרב הציבור החרדי והוא הביא לתוצאות חיוביות ביותר, ומעורר דיונים בנושא. בתי ספר רבים קיימו צפייה משותפת שלאחריה התקיים דיון בנושא האלימות במשפחה.

הצגה לנערות

בת מלך הפיקה הצגת תיאטרון בובות בשם ‘הערב היפה בחיי’. ההצגה עוצמתית וחווייתית מאוד, היא מסבירה את התהליך העובר על נשים החיות במערכות יחסים אלימות, ועד כמה קשה לצאת מהם. עשרות אלפי בנות ברחבי הארץ צפו בהצגה – מה שמסייע להן בזיהוי אותות אזהרה מוקדמים ובהמנעות מכניסה למערכת יחסים אלימה. להזמנת ההצגה נא לפנות ל’בת מלך’ 

 

כנסים

רבנים, רבניות, מטפלים ומטפלות זוגיים, עוסי"ם ופסיכולוגים ואנשי טיפול משתתפים בכנסים הנערכים על ידינו במטרה להעלות את המודעות למניעת אלימות במשפחה בציבור הדתי / חרדי. בין הנושאים הנדונים : זהוי אותות אזהרה, המנעות ממערכת יחסים אלימה, הנחיות לתגובה מתאימה ולסיוע במקרה הצורך.

הרצאות

צוות ‘בת מלך’ משתתף ומרצה בכנסים שונים העוסקים בענייני משפחה. אנשי הצוות המשלבים עשיית שטח עם יכולת רטורית מרבים להרצות בנושא בפני אנשי מקצוע שונים כגון, צוותי רפואה, משטרה, רבנים, מטפלים משפחתיים ועוד. ההרצאות מלוות בנתונים ודוגמאות מחיי היום יום במקלטים ומועברות גם באמצעות מצגות וסרטונים שהוכנו על ידי ‘בת מלך’. להזמנת הרצאה נא לפנות ל’בת מלך’.

קטע 1 מהסרטון החינוכי

קטע 2 מהסרטון החינוכי