סיוע משפטי לנשים

נשים השוהות במקלט מיוצגות ע”י עורכות דין מהמחלקה לסיוע משפטי של ‘בת מלך’

עם הגעתה של האשה למקלט נערך בירור של מצבה המשפטי וניתן לה יעוץ מקצועי בקשר לאפשרויות המשפטיות העומדות בפניה. התביעות המוגשות לרוב הן: החזקת ילדים, תביעת מזונות, פרוק שותפות וגירושין. ובמידת הצורך – צו הגנה.

עורכות הדין של העמותה מייצגות את הנשים השוהות במקלט בבית המשפט או בבית הדין

הצוות המקצועי, האשה ועורכת הדין נמצאים בקשר קבוע ומעדכנים זה את זה בכל התפתחות.

הסיוע המשפטי ניתן לנשים גם לאחר עזיבתן את המקלט.

המחלקה לסיוע משפטי

בת מלך מעסיקה עורכות דין מומחיות לדיני משפחה הנותנות לנשים הפונות לקו הסיוע יעוץ משפטי ומדריכות אותן כיצד למצות את זכויותיהן.

הפרוייקט פועל כיום מתוך אזור ירושלים אולם מטפל בפניות של נשים מכל רחבי הארץ.

כיצד ניתן להעזר בסיוע המשפטי של בת מלך

יש להתקשר לקו הסיוע בטלפון 

 1800-292-333 או 02/6338929 

הסיוע ניתן לנשים השוהות במקלט בעניינים המשפטיים הקשורים למשפחה -ביניהם:

* מזונות ילדים. * מזונות אישה. * החזקת ילדים וצווי משמורת. * גירושין. * צווי הגנה / הרחקה מהבית. * צווי מניעה * צווי עיקול. * צווי עיכוב יציאה. * חלוקת הרכוש המשותף.

יצוין כי עבודת הגשת התביעות כרוכה בלימוד החומר העובדתי, קבלת החלטה בשיתוף עם האישה, הכנת מסמכים רבים, החתמת האישה על תצהירים והגשת החומר לבתי הדין הרבניים או בתי המשפט.

(הגשת תביעות כרוכה בדרך כלל בתשלום אגרה לבית הדין הרבני או לבית המשפט. היות וכמעט כל הנשים הינן חסרות יכולת פיננסית הרי שאנו מגישים בקשה לפטור מאגרה ביחד עם התביעה. ברוב הפעמים הבקשה נענית בחיוב ע”י הערכאות המשפטיות אך לעיתים נפסק כי האישה צריכה לשלם אגרה ואם אין לה כל אפשרות לשאת בתשלום אנו משתדלים לסייע גם בזאת.)

הדיונים הנם בעניין התביעות שהוגשו, לעיתים דנים באותו דיון בכמה עניינים ולעיתים בעניין אחד. בכל תביעה ישנם מספר שלבים:

1. שמיעת טענות הצדדים. 2. הוכחת טענות הצדדים על ידי זימון עדים וחקירתם והבאת מסמכים. 3. סיכומים. 4. קבלת החלטות ובחינת אפשרות ערעור לערכאה הגבוהה יותר.

בדרך כלל לכל שלב מקדישים דיון נפרד. עורכות הדין נוסעות בכל רחבי הארץ על מנת לייצג את הנשים בבתי הדין הרבניים ו/או בבתי המשפט באזור מגוריהן

החל מעת הגשת התביעה ועד לסיום הטיפול בתיק ישנן בקשות שונות שנדרשות מעצם הטיפול וניהול התיק. בקשות אלה מוגשות על ידינו לבתי הדין הרבניים ולבתי המשפט. הבקשות הנן במגוון נושאים שבמחלוקת ואנו מבקשים לתת סעד זמני מיידי, כמו למשל, לאפשר לאישה שברחה למקלט להגיע לבית המשותף ולהוציא חפצים ללא שהבעל ימצא שם. או טיפול בנושא הפרת סדרי ביקורים שנקבעו בצו ע”י הערכאה המשפטית המטפלת בתיק. כמובן שלעיתים קרובות הצד שכנגד מבקש בקשות שונות ואנו נדרשים להגיב על כל בקשה.

מקובל מאוד שעורכי הדין של הצדדים מנסים לגשר על הפערים ולהגיע להסכם לגבי הנושאים הנתונים במחלוקת בין בני הזוג. אנו מנהלים מו”מ רק בהסכמתן של הנשים אותן אנו מייצגים.

בעקבות משא ומתן שמתנהל בין הצדדים, או בעקבות התדיינות ארוכה בבתי הדין הרבניים ובבתי המשפט, לעיתים מצליחים לגשר על הפערים ולהגיע להסכם בין הצדדים. ההסכמים נחתמים במשרדנו או במשרדי הצד שכנגד ואנו מביאים אותם לאישור בבית הדין הרבני או בבתי המשפט.

אנו מקדישים הרבה מחשבה והשקעה על מנת להביא לסידורי גט לנשים המבקשות בכך. עורכות הדין שלנו יצירתיות מאוד בנוגע לפתרון בעיות קשות של מסורבות גט.

בעקבות משא ומתן שמתנהל בין הצדדים, או בעקבות התדיינות ארוכה בבתי הדין הרבניים ובבתי המשפט, לעיתים מצליחים לגשר על הפערים ולהגיע להסכם בין הצדדים. ההסכמים נחתמים במשרדנו או במשרדי הצד שכנגד ואנו מביאים אותם לאישור בבית הדין הרבני או בבתי המשפט.

שאלות נפוצות

סכסוכים בין בני זוג הם דינאמיים מאוד ותלויים בגורמים שונים רבים, כמו ילדים משותפים, משפחה, קנאה, חשש מהעתיד וכו’. בשל כך בהרבה מקרים למרות הכעס, ולעיתים אף למרות האלימות הקשה הנשים מעדיפות לחזור אל הבעל ולנסות לחדש את החיים המשותפים כזוג. במקרים אלו אנו ממליצים להן לחדש את הקשר לאחר שיחתם ע”י הצדדים הסכם- המסדיר את חייהם המשותפים מעתה ואילך. ההסכם כולל בדרך כלל התחייבות של הבעל לכבד את אשתו, להעביר את משכורתו לצרכי המשפחה, שלא להשתמש באלימות מכל סוג וכו’.

חלק מהנשים שסובלות מאלימות ברמת סיכון גבוהה מופנות למקלטים שאנו מפעילים עבור נשים דתיות וילדיהן.

סיוע סוציאלי

הליכים משפטיים יכולים להיות טראומטיים כל כך לנשים, שביאושן הן חוזרות לבעליהן האלימים. הליכי גירושים מתמשכים או מאבקים על המשמורת יכולים לערער את ההחלטיות שלהן, באין להם תמיכה בתקופה קשה זו. לכן, בנוסף לעורכות הדין אנו מעסיקים גם עובדות סוציאליות, פסיכולוגיות ומתנדבות אשר מסייעות לנשים להתגבר על הבעיות הרגשיות ולמצוא כוחות להמשיך הלאה ולהתקדם בהליכים המשפטיים המורכבים

קראו ראיון עם עורכת הדין מלכה איגרא

מלכה הצטרפה ל'בת מלך' בשנת 2008, לאחר כארבעה עשורים של קריירה כעורכת דין פרטית.

מהי העבודה המשפטית את עושה עם הצוות של בת מלך?
לאחר שהאישה שהגיעה למקלט נחה בו יום-יומיים, אחת מעורכות הדין שלנו נפגשת אתה כדי להתחיל לקדם את התהליך המשפטי. בדרך כלל הדבר הראשון הנדרש הוא צו הרחקה לבעל האלים. אחר כך יש ענייני משמורת הילדים, הסדרי הראיה עם האבות, מזונות, חלוקת הרכוש המשותף וכמובן הגט עצמו. חוץ מהגט, כל יתר העניינים נדונים הן בבתי המשפט למשפחה והן בבתי הדין הרבניים.
למרות שתיק גירושין יכול להסתיים רק לאחר תקופה ארוכה של מספר שנים, עורכות הדין של בת מלך מייצגות את הנשים ללא תשלום בכל הליכי הגירושין.

מלכה משתפת אותנו באחד מהסיפורים הקשים והמדהימים שבהם טיפלה:
בעלה של שרה החל להתעלל בה מיד לאחר נישואיהם. הוא ניתק אותה מבני משפחתה ואסר עליה להיות אתם בכל קשר שהוא. לעתים קרובות הוא היכה אותה והתעלל בה נפשית. היא פנתה לרב שלו, שניסה לסייע אך ללא הועיל. כך עברו עליה כמה שנים של אלימות קשה. יום אחד, לאחר שבעלה היכה אותה קשה בכל גופה והותיר עליו סימנים כחולים ושטפי דם על פניה, שרה ניסתה לברוח. בעלה נעל את הדלת, לקח את המפתח ולא אפשר לה לצאת. ברוב ייאושה היא התחננה אליו שיאפשר לה לצאת ולהתפלל בכותל המערבי. להפתעתה הוא הסכים, בתנאי שהוא ילווה אותה.

הנס קרה בהיותם באוטובוס בדרך אל הכותל. על אותו האוטובוס עלתה גם אמה של שרה, בגלל דחף משונה שפקד אותה באותו היום, לנסוע ולהתפלל בכותל. האם, שנדהמה לראות את בתה לאחר כמה שנים, הבחינה מיד בחבורות שעל פניה. הבת פרצה בבכי וביקשה מאמה שתציל אותה. זו הזמינה מיד משטרה שחילצה את שרה, והיא נשלחה אלינו למקלט להתאוששות ולשיקום.
הבעל נשלח למעצר, ולאחר משפט נדון לארבע שנות מאסר בפועל, בגלל אלימותו כלפיה. תוך כדי המשפט הופעלו לחצים איומים כלפי שרה ואף כלפיי, כדי שנחדל מהליכי המשפט נגדו.

בכך לא סיימנו את תפקידנו. המשכנו לייצג את שרה בכל הליכי הגירושין, גם כאשר הבעל הודיע שהוא מסרב לתת לה גט, כדי להעניש אותה. שרה נותרה עגונה במשך ארבע שנים, בהן ליווינו אותה מבחינה משפטית. בית הדין הטיל על הבעל עונשים קשים גם בהיותו בכלא: הוא הושם בצינוק, נמנעו ממנו שיחות טלפון וביקורים, נמנע ממנו אוכל בהכשר מהודר, הוא לא השתחרר מוקדם בגין התנהגות טובה ועוד. רק לאחר כל זאת הוא התרצה לבסוף ונתן את הגט, אך לא לפני ששרה נאלצה להסכים לכמה דרישות הזויות שלו.

איך את מצליחה להירדם בלילה, לאחר שאת נחשפת לכאלה מקרים קשים ומתעסקת בהם?
אכן זה קשה, אבל אני מרגישה שהנשים האלו הן הבנות שלי. אני נכנסת לתוך סיפור חייהן. השמחה הגדולה שלי היא כאשר אנחנו מצליחים לקדם במשהו את האישה. אז אני מרגישה מבורכת על הזכות שהקב"ה נתן לי לסייע לנשים המקסימות האלו.

גם לאחר שבע שנים שבהן אני עובדת בבת מלך וחושבת שכבר שמעתי וראיתי הכל, עדיין יש מקרים שמפתיעים אותי בעוצמת הסבל, ההשפלה והאכזריות כלפי הנשים והילדים.

בהתחלה היה לי קושי עצום לפגוש בדיון את הבעל לבוש כבן תורה, לאחר שקראתי ולמדתי את נסיבות התיק והאלימות שלו כלפי אשתו. הצביעות הזו זעזעה אותי.

לבסוף, אני רוצה לציין שמה שקשה לי מאוד, גם כיום, זה חוסר היכולת שלנו ב'בת מלך' לעזור לכל הנשים הפונות אלינו. הייתי שמחה אם תצטרפנה אלינו עורכות דין נוספות שמתמחות בדיני משפחה ורגישות מספיק כדי לטפל ולסייע לנשים המקסימות שלנו. זה ממש החלום שלי.

תרומתכם הנדיבה תעזור לחזק את מערך הסיוע המשפטי לנשים

תרומה באמצעות טופס מאובטח בתקן PCI