אודות

אחת מכל שבע נשים בישראל סובלת מאלימות במשפחה. אלימות כנגד נשים דתיות וחרדיות קיימת באופן דומה לזה של האוכלוסיה הכללית.  

עמותת בת מלך הוקמה כדי לתת מענה לבעיית האלימות במשפחה במגזר הדתי והחרדי. 

עמותת “בת מלך” הוקמה בשנת תשנ”ו- 1995 על ידי גורמים העוסקים בסיוע משפטי ואחר לנשים במצוקה, אשר ראו את הצורך הדחוף במתן מחסה פיזי, הגנה, סיוע נפשי ומשפטי לנשים דתיות וחרדיות הסובלות מהתעללות פיזית ונפשית ע”י בעליהן ונמצאות בסכנת חיים.

מטרות העמותה

העמותה שמה למטרה לסייע בכל דרך לנשים דתיות הסובלות מאלימות במשפחה, כדי להעניק אפשרות לכל אשה באשר היא, לממש את עצמה כאדם וכאשה ולא להיות מושפלת או מוגבלת בדרך כלשהי, פיזית, נפשית או כלכלית

הפעילות לקידום המטרות

בת מלך מפעילה מקלטים להגנה על נשים (וילדיהן) הסובלות מאלימות פיזית, רגשית, כלכלית ורוחנית על ידי בעליהן ונמצאות במצבים מסכני חיים. בזמן השהייה במקלטים הנשים מקבלות סיוע נפשי, משפטי וכלכלי כדי לאפשר להן לצאת לחיים עצמאיים ולהפסיק את מעגל האלימות. 

בת מלך נותנת מענה על ידי מתן שירותים אלה במגזר הדתי והחרדי. בכל מקלט שוהות מדי שנה כ 35 נשים ו 150 ילדים. בשונה ממקלטים אחרים בישראל, נשים מגיעות למקלט בת מלך  עם 5,6 ואף 11 ילדים. 

המקלטים פועלים בשיתוף ובפיקוח של משרד הרווחה, ההשתתפות הממשלתית במימון הינה כ – 60%, יתר התקציב מגויס מתרומות בארץ ובחו"ל.

 הפעילות בעמותה מתרכזת בשלושה תחומים:

 1. חינוך וקהילה
  העלאת מודעות ומניעת אלימות במשפחה במגזר הדתי והחרדי, באמצעות תוכניות חינוך, קמפיינים ציבוריים ועוד.
  בנוסף ניתן ייעוץ משפטי חינם באמצעות קו סיוע והמאוייש על ידי עורכות דין ויועצות טיפוליות. 
 2. מקלטים ודירות מעבר
  בת מלך מאפשרת הגעה ל מקלט לכל אשה שנדרש לה מקום שהות בטוח וזמני. השירותים הניתנים בזמן השהות במקלט מתמקדים בשיקום האשה וילדיה, סיוע משפטי וכלכלי, הכשרה והשמה מקצועית, הניתנים על ידי צוותים מקצועיים. כל זאת על מנת לאפשר לנשים להשיג עצמאות אישית וכלכלית ולשקם את הביטחון העצמי שלהם כשהן יעזבו את המקלט.  
 3. חזרה לחיים עצמאים ובטוחים
  כשנשים עוזבות את המקלט הן חוזרות לקהילה עם תקוות וכלים להצליח בכוחות עצמן. בת מלך ממשיכה ללוות ולתמוך בהן, גם שנים רבות לאחר שעזבו את המקלט. דרך סיוע כלכלי, משפטי ורגשי, הנשים  ממשיכות להיות חלק ממשפחת בת מלך, הן לא לבד, וכך הן יכולות להתמקד לעשות מה שנדרש עבור עצמן ועבור ילדיהן. 

בת מלך במספרים:

3  מקלטים

70 נשים דתיות וחרדיות שוהות במקלטי בת מלך מדי שנה

300 ילדים שוהים עם אמם במקלטי בת מלך מדי שנה

6 חודשים בממוצע שוהה אשה במקלט בת מלך

4500 שיחות מתקבלות בקו החם מדי שנה

60 עובדים ועוד עשרות מתנדבים ומתנדבות

15 מיליון ש״ח תקציב שנתי