מקלטים לנשים דתיות נפגעות אלימות

בת מלך מפעילה כיום שני מקלטים לנשים נפגעות אלימות במשפחה מהציבור הדתי והחרדי, מכל רחבי הארץ. בכל זמן נתון יכולות לשהות במקלטים כ 24 נשים (וילדיהן). הנשים מתגוררות במקלט לתקופה ממוצעת של 6-12 חודשים. 

מטרות עיקריות לשהייה במקלט:

  • מתן מענה מיידי לאישה שאינה יכולה להישאר בביתה בגלל סכנה לחייה הפיזיים או הנפשיים.
  • סיוע ביציאה מן המשבר הפרטי על מורכבותו – כדי לאפשר הבנה, תכנון ובחירה של סביבת חיים אחרת, ללא אלימות מכל סוג. 

בזמן שהותן במקלט, נשים עוברות תהליך שיקומי ומקבלות את המרחב הבטוח והשקט להתחזק פיזית ונפשית, ולמצוא את הכוחות הפנימיים בהן הדרושים להמשך המסע הטיפולי ליציאה ממעגל האלימות. בתקופה בה הן שוהות במקלט, ניתנת לנשים הזדמנות למצות את זכויותיהן המשפטיות, הסוציאליות והנפשיות. לכל משפחה נבנית תוכנית טיפול ייחודית המותאמת למצבה, לצרכיה ולתוכניותיה לעתיד. התהליך  שם דגש על העצמת האישה, והכנתה לקראת יציאה לחיים עצמאיים. 

דרך החיים במקלט מאפשרת לאישה להביא לידי ביטוי את החלקים החזקים שבה ולעורר את אלה אשר דוכאו והודחקו בעקבות האלימות שחוותה בחיי הנישואין. הנשים מנהלות את חיי הבית – מבשלות ומנקות, מטפחות את חדריהן ושותפות פעילות להחלטות הנוגעות לחייהן במקום, ובכך הן חוות חוויה חיובית, מתקנת ובונה.

צוות רב-מקצועי הכולל רכזות בית, עובדות סוציאליות, מדריכות ומורות, מטפלות בילדים, ועורכות דין מלווה את הנשים וילדיהן לאורך כל תקופת שהותן במקלט. 

לקראת היציאה מהמקלט הנשים רוכשות כישורי חיים ומיומנויות חדשות, כגון כלים לניהול פיננסי והכשרות מקצועיות כדי לאפשר להן לצאת לעצמאות בטוחה וברת-קיימא. 

גם הילדים זוכים לטיפול מסור על ידי צוות מקצועי הדואג לסביבת לימודים וחינוך מתאימה, כולל תוכניות העשרה מגוונות. הילדים משתלבים במוסדות חינוך באזור המקלט המתאימים לגילם ולאורח חייהם.

הנשים פונות אל המקלטים בעצמן או מופנות ע”י משפחה, חברות, לשכות הרווחה, בתי חולים, משטרה, רבני ערים ושכונות, וכל יתר הארגונים השונים העוסקים במתן עזרה או ייעוץ לנשים.

המקלטים המופעלים על ידי 'בת מלך'  הינם בפיקוח ובתמיכת משרד הרווחה והינם המקלטים היחידים בארץ המיועדים לנשים מהציבור הדתי והחרדי.

————————–

התחלופה הגבוהה במקלטי בת מלך גורמת לבלאי גבוה של הציוד הקיים. החלפת וחידוש הציוד והריהוט דורשת משאבים רבים, שאינם ממומנים ע”י משרד הרווחה.

לפני כל כניסה של אשה חדשה למקלט, דואגים לחידוש ורענון החדר שישמש אותה, כולל צביעה מחדש, תיקוני חשמל, החלפת ריהוט אם נדרש, רכישת ציוד אישי לה ולילדים.

תרומתכם הנדיבה תעזור לתמוך בפעילות המקלטים

תרומה באמצעות טופס מאובטח בתקן PCI