קיץ תשע"ט בבת מלך

זכות גדולה נפלה בחלקנו לפגוש הקיץ הזה כל כך הרבה קהילות ובני נוער שהמושגים חסד ונתינה טבועים עמוק בדנ"א שלהם.

אירוח בקהילת אלקנה: עשרות בני נוער ואנשים נפלאים מהקהילה שלמרות שנגמר תשעה באב, ואפשר לטייל ולבלות – בחרו להשאר בישוב ולקחת חלק ביום מיוחד למען הנשים והילדים מהמקלטים. במהלך היום נהנו הנשים מטיפולים ועיסויים; מהופעה של הסטנדאפיסטית נויה מנדל, שגרמה לכל הנשים לצחוק עד דמעות; מסדנת עיצוב תכשיטים מקפסולות של קפה ומזמן של שקט ורוגע. הילדים שהו בבריכה; נהנו מסדנאות יצירה והפעלה; ממשחקי כדור; ממשחק בג'ימבורי ומשלל חוויות מיוחדות. בני הנוער שנרתמו לחנוך את הילדים גילו בגרות ואחריות רבה, והפכו לאחים גדולים ליום אחד לילדי המקלטים.

אירוח בקהילת יד-בנימין: בזמן של בין המצרים מדברים רבות על אהבת חינם, ומנסים להרבות טוב מסביב. הנשים והילדים במקלטי בת מלך זוכים בזמן שהותם במקלט להביט מקרוב ולהתחבר לקהילות מדהימות שמפיצות כל כך הרבה אור מסביב, ואהבת חינם אינו עוד ביטוי אלא דרך חיים אצלם. מזה מספר שנים מארגנת קהילת יד-בנימין יום כיף מיוחד וחווייתי לילדים ולנשים ממקלטי בת מלך. יום שמופק באהבה גדולה, וכל חלק בו מפתיע ומרגש ברמת ההשקעה והחשיבה על הפרטים. במסגרת יום הכיף, נהנו הנשים והילדים מפעילויות ואטרקציות רבות: הפעלות מותאמות לגיל הילדים – בין אם יצירת שרפרפים, משחקי בלונים, מתנפחים, איפור פנים, יצירה ועוד, יחד עם הפעלות ופינוק לאמהות.

אירוח בקהילת שומריה: כשמרימי, שעשתה לפני 8 שנים שירות לאומי במקלט בת מלך בשפלה, שמעה כי אנו מחפשים קהילה שתפיק נופש בן 3 ימים לנשים ולילדים מהמקלט – היה ברור לה שהיא רותמת את הקהילה והנוער בשומריה, הישוב בו היא גרה. נוער שומריה כולו נרתם למשימה, ראשי הישוב לקחו חלק ככל שיכלו, ונשים נפלאות סייעו כדי לגרום לשלושה ימים בלתי נשכחים לילדי המקלט ולנשים שנמצאות בתקופת שיקום. הקהילה יצרה פעילויות מיוחדות, שהותאמו לגילאים השונים, ואיפשרו לכל ילדה וילד להרגיש בקיץ הזה ככל הילדים. במקביל דאגה הקהילה לסדנאות מיוחדות גם לאמהות – בין אם מדובר בסדנת קרמיקה, קישוט עוגות, ספורט, בריכה או שיחות העצמה שונות. הערב המרגש ביותר עבור הנשים היה כשאחת מנשות הישוב ישבה עימן ונתנה עדות מרגשת ומטלטלת מפינוי גוש קטיף. שיחה שגרמה לנשים להתחבר לאנשי גוש קטיף שחוו מציאות דומה לשלהן – "חורבן הבית" והקמתו של בית חדש.

אירוח בקהילת נחלים: כמידי קיץ, גם השנה יצאו הנשים והילדים מאחד ממקלטי בת מלך, לנופש בן שלושה ימים שהופק ואורגן בהתנדבות מלאה של קהילת נחלים. קהילה מיוחדת, שלקחה על עצמה לאפשר לנשים ולילדים מהמקלט תחושה של קיץ רגיל, מלא בכיף וחוויות, ולשים בצד את ההתמודדות של תהליך השיקום המורכב. הנהלת ישיבת בני עקיבא נחלים נרתמו אף הם ליוזמה המקסימה, וארחו באהבה גדולה במתקני הישיבה את כל הילדים, הנשים וצוות המקלט. במסגרת הנופש נהנו הנשים והילדים מפעילויות ואטרקציות רבות, שכולן פרי התנדבות של אנשים טובים בדרך, וחברות מסחריות, שהנושא והירתמות הקהילה נגעו לליבן. הם נהנו מבריכה, מתנפחים והצגות. מסדנאות יצירה, בלונים וקוסמויות. מטיולים, סדנאות קישוט עוגות וחוויות. מפינת טיפוח, ביוטי ופינוק. אך בעיקר נהנו מחיבור אישי וישיר עם הקהילה. מהלב החם. מהשיח הפתוח. מה"אחים" הגדולים שהצטרפו אלינו. ובעיקר מההבנה שיש כל כך הרבה אנשים טובים ונפלאים שם בחוץ, שעושים הרבה למען הזולת ללא רצון בתמורה.
י', השוהה במקלט אמרה לקהילה בסיום ימי הנופש: "נתתם לנו המון כח להמשך. אני בשוק מהארגון והלוגיסטיקה שהפעלתם כדי להרים את האירוע הזה. דאגתם לנו לגוף ולנפש. הרגשנו באמת חופש! היה מושלם – לא היה חסר דבר. השפע והלב שלכם ניכר בכל רגע. שתמיד תזכו להיות מהנותנים. ושגם אנחנו נזכה להיות בצד הזה ביום מן הימים".
עינת אנגלמן, מנהלת המקלט, מסרה: "החופש הגדול, שכל כך מאתגר כמעט כל משפחה, הופך למציאות מורכבת וקשה פי כמה כשמדובר במקלטים. כשמדובר במציאות של עשרות ילדים בבית אחד ללא מסגרת מסודרת. מרגש היה לראות כיצד הנוער ונשות נחלים עשו הכל כדי שהילדים שלנו יזכו לקיץ חווייתי. שהם ירגישו שאין הבדל בינם לבין שאר הילדים שסביבם. הנתינה המלאה של הקהילה, החיבוק החם והעטיפה האמיתית של כל מי שלקח בנופש חלק – ריגשו את הנשים, ונתנו להן את התחושה שהן רצויות. שמגיע להן לנוח וגם ליהנות".