סימני אזהרה לאלימות במשפחה

שואלים אותנו אם יש סימני אזהרה לאלימות. לעיתים מבחוץ קשה לזהות אבל אספנו כמה סימני אזהרה לתחילת הקשר. סימנים לזיהוי גורמי סיכון, ולהבין אם מערכת זוגית זו עלולה להתדרדר לאלימה יותר.

במידה ואתן מוצאות את עצמכן באחד הסימנים הללו – פנו להתייעצות. לעזרה. לסיוע. אנחנו כאן בשבילכן:
1. הבידוד החברתי. גבר אלים נוטה לנתק את האישה ממוקדי התמיכה הסובבים אותה במטרה לחזק את התלות והשליטה. צריך להבין שקל לחשוב ש"לי זה לא היה קורה", ושברגע שמישהו היה מנסה לחבל לי בקשר עם המשפחה או עם החברות – ישר הייתי מבינה שקורה פה משהו. אבל לצערנו זה לא קורה בבת אחת. הוא בונה את הניתוק בצורה איטית ובטוחה. זה יכול להתחיל בהצגת המשפחה של האישה באור שלילי, כשלאט לאט הוא גם ימנע ממך להגיע לאירועים משפחתיים וחברתיים. ואף יעקוב אחר כל צעד שלך וניסיון ליצור קשר עם מישהו נוסף מלבדו, ויגרום לך להסתגר.
2. קנאה מוגזמת ורכושנות. קנאה מוגזמת, אובססיביות ורכושנות יכולה להתפרש לעיתים כחיזור ואהבה. סצנות קנאה משוללות כל בסיס הגיוני. אם הוא קובע עבורך דברים כמו מה תלבשי, איך תתאפרי ודורש את אישורו לפעולות ולמעשים שלך. אם הוא מדבר בשמך. אם את נכנעת לרוב לרצונותיו. חוששת ונמנעת מלעשות דברים שמא תכעיסי אותו או תפגעי בו. אם את חשה שאת מבטלת את רצונותייך, מוותרת על צרכייך ואין לך חופש לנהוג כרצונך. וכל זה תחת הטענה כי זה המתכון לזוגיות בריאה ויציבה – כנראה שיש פה בעיה. אם בן הזוג כל כך אוהב אותך עד שלא נותן לך להתרחק ממנו לרגע – זו לא אהבה!
3. זלזול, ביקורת וחוסר הערכה. אם הוא מעליב, משפיל, לועג ומזלזל בך ובמעשייך באמצעות מילים, התנהגויות ותנועות שונות או פוגע בך בנוכחות אנשים אחרים, קוטע את דברייך באמצע, עושה סימנים המבטאים שאין ערך לדברייך, ולא מאפשר לך לדבר – כל אלו סימנים ברורים של שליטה ואלימות.
4. ביקורת רבה והאשמות. לא חייבים להסכים על כל דבר. אך יש דרך מכבדת להביע חוסר הסכמה. אם הוא מבקר ומאשים אותך על כל דבר שאינו מסתדר לו, או רואה אותך אשמה בלעדית בבעיות שביחסים ביניכם "ואם רק תשתני – הכל יסתדר" – משהו כאן כנראה כבר לא יסתדר. כפועל יוצא ממערכת יחסים שכזו את יכולה להרגיש שאת לא בסדר, לא שווה, חסרת ערך וחלשה.
5. מצבי רוח קיצוניים המשתנים במהירות. כשאין לך יכולת לצפות את תגובתו לאירוע. כשאת לא יודעת איך יבחר הפעם להגיב – בצורה חיובית או אגרסיבית ומאשימה כלפייך. כשיום אחד הוא נופת צופים ובאחר את מרגישה מאויימת.
6. התנהגות אובססיבית וכפייתית כלפייך היא סימן רע לבאות. כאשר הוא לא מצליח להשיג אותך בטלפון ואז הוא מצלצל ללא הרף; משאיר הודעות רבות; רוצה דין וחשבון בכל שלב של היום – היכן את נמצאת, עם מי ומה מעשייך; מצפה לדיווח קבוע; עורך מעקב אחרי צעדייך, שיחות הטלפון או הדואר האלקטרוני שלך.

כשהסימנים האלו מגיעים בתחילת הקשר הזוגי, הם יכולים לתת אינדיקציה על כך שבהמשך עלולה ההתנהגות להתדרדר לאלימה פיזית ומסוכנת.

7. ולפעמים מספיקה השאלה המאוד פשוטה – האם את מפחדת ממנו?

אל תשארו שם לבד!
אנחנו בבת מלך פה בשבילכן.

לקו החירום של בת מלך: 1-800-292-333

סגירת תפריט